Nowinki technologiczne

 

 Internet narodził się 29 października 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tego dnia odbyła się pierwsza próba transmisji danych przez sieć ARPANET. Odbyła się ona między Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, a ośrodkiem naukowym Stanford Research Institute. Sieć została stworzona przez organizację o nazwie ARPA (Advanced Research Projects Agency), która w Pentagonie zajmowała się projektami badawczymi wspieranymi przez wojsko i na swoim koncie miała między innymi lądowanie człowieka na księżycu. W pracach nad siecią brało udział kilkudziesięciu ekspertów. Jednym z nich był Paul Baran, który w 1966 roku przygotował raport o nazwie „Marketing w roku 2000”. Przedstawił on w nim wirtualne sklepy, w których klienci będą mogli wymieniać się opiniami na temat zakupionych produktów. Wiele osób wyśmiało ten pomysł. Dzisiaj zakupy w Internecie już nikogo nie dziwią.

Początkowo sieć ARPANET łączyła cztery komputery umiejscowione w czterech amerykańskich uniwersytetach. Projekt był finansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie wojsko chciało stworzyć sieć, w której żaden z komputerów nie byłby nadrzędny, a więc uszkodzenie któregokolwiek nie przerywałoby pracy systemu. Do tej pory wszystkie sieci opierały się na jednym komputerze głównym, którego uszkodzenie blokowało pracę całego systemu. Departament Obrony USA zdał sobie sprawę z tego, że w przypadku wojny jednym z pierwszych celów przeciwnika stanie się właśnie ten komputer. Dlatego też zrodził się pomysł stworzenia ARPANET.

Dnia 29 października 1969 roku po raz pierwszy udało się przesłać dwie litery, po czym cały system się zawiesił. To właśnie ten dzień uznaje się za początek Internetu, choć nie w takiej formie, w jakie znamy go dzisiaj.

Więcej o historii i zastosowani internetu można znaleźć tutaj.Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2018 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl